Tu a tam se v době chytrých telefonů, všemožných Alexa a Google špiclovacích odposlouchávačů, co si lidé dobrovolně instalují do obýváku (aby si mohli z pohovky hlasově objednat basu Plzní 🙂 ), dokumentů o Snowdenovi a podobně, zastavím a děsím, kolik už jsme toho soukromí ztratili a kolik ho dobrovolně ztrácíme.  Občas se na tohle téma bavím s přáteli (s vámi) a povětšinou se setkávám s rezignovaností a lhostejností. Lidé tohle téma moc neřeší, na prvním místě je pohodlnost a efektivnost. Jenže já si myslím, že lidé své soukromí neřeší, protože se jim jeho porušení bezprostředně nevrací.

Před pár měsíci jsem čekal na zkoušku u kanceláře pana profesora a seděl tam se mnou jeden kluk, se kterým jsem párkrát byl na cvičení. Dali jsme se do řeči a on se mi chtěl představit. Já mu povídám,

„Já vím, kdo jsi. Ty jsi mladší bratr Tomáše, on chodil na základní školu ABC a chodil do třídy s Robertem. Ty jsi chodil na stejnou školu, jenom o dva nebo tři ročníky níž. Bydlíš v ulici Z a máte takového bílo-černýho pejska.“

Ano, ještě jsem to mohl korunovat faktem, že jeho máma pracovala v oboru medicíny a já mohl přesně popsat místo jejího (dřívějšího?) působení. Kdybych zavzpomínal s větším úsilím, možná bych vylovil auto, kterým jezdili. Ten kluk měl výraz naprostého šoku a hlubokého nepohodlí. Stál před ním mladý chlapík, kterého neznal, ale který evidentně znal jeho a rovněž věděl nezanedbatelné množství detailů o jeho rodině. A já se s vámi vsadím, že v tu chvíli tomu klukovi na jeho soukromí najednou záleželo a měl jasně rozdělené, které informace by o něm a jeho blízkých měli vědět jeho přátelé a známi, a které by měli (ne)vědět cizí lidé.

Jsem přesvědčen, že podobně postavené to má více lidí včetně mě, ale neuvědomujeme si to. Informace sdílíme, protože jejich sledování a ukládání kdesi v cloudu je pro nás abstraktní záležitostí a dokud nás s tím někdo nekonfrontuje, nebudeme to řešit. Ale až nás s tím někdo konfrontuje a my to budeme chtít řešit, bude příliš pozdě.

P.S. já jsem si toho kluka pamatoval ze základní školy a jeho bydliště je pár vchodů od mého, takže vydoxxovat ho, abych použil moderní lingo, nevyžadovalo žádné úsilí.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s