K dnešnímu článku jsem si připravil lungo ze směsi Guatemaly, Brazílie a Kolumbie.

Zamýšlel jsem se nad naší současnou situací, kdy nevedení této země jejím premiérem, Andrejem Babišem, ústí v závažnou krizi, a vzpomněl jsem si na citát Olivera Cromwella, jak jej přednesl konzervativec a parlamentní veterán Leo Amery 7. května 1940. Ve výbušné debatě po norském debaklu a krátce před vpádem Německa do Francie se rýsoval pád Chamberlainovy vlády. Překládám z knihy W. Manchestera, The Last Lion – Alone, strany 649-50:

Teď přišel na řadu Leo Amery. … S velkým umem přenesl cíl vládních kritiků z námořnictva – a tedy i Churchilla – na Chamberlaina a způsob vedení války. „Jedním nebo jiným způsobem“, povídá, „musíme do vlády dostat muže, kteří se bojovností ducha, odvahou, rozhodností a touze po vítězství vyrovnají našim nepřátelům.“ Ke konci svého proslovu pronesl: „Nějakých 300 let nazpátek, když tento parlament zjistil, že jeho vojáci jsou znovu a znovu poráženi odhodláním a troufalostí kavalérie prince Ruperta, Oliver Cromwell promluvil k Johnu Hampdenovi. V jednom ze svých proslovů vzpomínal na to, co mu řekl. Bylo to toto: „Řekl jsem mu: ‚Většina vašich vojáků jsou unavení staří pánové, zbabělci a jim podobní. Musíte získat muže s bojovným duchem, kteří jsou ochotní to dotáhnout do konce, jinak budete poražen.“

Amery se na chvilku zastavil, pak pokračoval: „Dnes bojujeme o naše přežití, o naši svobodu, bojujeme o vše. Nemůžeme pokračovat nadále stejným způsobem.“ Opět se zastavil a zhodnotil náladu v parlamentu. Viseli na jeho slovech. Měl připravený další citát – brutální, kterým by mohl ztratit své příznivce, ale byl unešen situací a dívaje se na vládní lavici, pokračoval:

„Citoval jsem jeden z výroků Olivera Cromwella a budu citovat další. Dělám tak s velkou neochotou, protože jej říkám mým starým přátelům a spolupracovníkům, ale je to výrok, který se, myslím, hodí k naší současné situaci. Toto řekl Cromwell parlamentu, když jej zhodnotil jako neschopný nadále řídit záležitosti národa:

„Seděli jste zde příliš dlouho a udělali toho příliš málo. Odejděte, říkám, odejděte, ať vás máme z krku. Ve jménu božím, jděte.“

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s