Dnes V60 z Keňa Ndaro-Ini AA, s chutí po rebarboře, grepu a hnědém cukru.

Přední stránky dokonce i těch českých deníků minulý týden ozdobila bujná kštice Sama Bankmana-Frieda (dále SBF), jenž byl ještě na Dušičky nejbohatším člověkem pod třicet let. Dnes, v polovině listopadu, to tak již není. Bloomberg smrskl ocenění jeho jmění na 3 americké dolary.

Že se tak stalo, není až tak zajímavé. Zajímavější je co se stalo a jak o tom informovala renomovaná média. SBF vydělal jmění na obchodování a na kryptoměnách. V roce 2017 spoluzaložil hedge fund Alameda Research a o dva roky později, v roce 2019, založil kryptoměnovou burzu FTX a provozoval ji až do 11. listopadu 2022, kdy burza vstoupila do bankrotu. Alameda Research a FTX, prezentované jako oddělené společnosti, zůstaly po celou dobu fungování úzce propojené.

Byznys burzy je v zásadě jednoduchý – uživatelé na burzu vloží prostředky, se kterými následně obchodují. Burza si z každého obchodu bere % poplatku. Čím větší objem obchodů, tím větší tržby burza má. Prostředky uživatelů, pokud se v Terms of Service neuvede jinak, jsou nedotknutelné a měly by být k dispozici 1:1. Pokud by se u burzy měl konat run na (Sber)bank, všichni by své prostředky měli dostat do bezpečí. U FTX tomu tak bohužel nebylo, prostředky chyběly. Chybělo jich celých 9 miliard USD, přes 211 miliard korun. Kam se poděly? Nejspíše se s nimi sanovaly ztráty Alameda Research, část se asi rozdala a investovala.

Novinářské zpracování takové situace je vcelku přímočaré:

Novinář: “SBF, na účtech FTX chybí 9 miliard USD, které patří uživatelů a ty si je chtějí vybrat. V současné chvíli to nejde, protože nemáte dostatečnou likviditu. Ty peníze tam mají být, ale nejsou. Kde tedy jsou?”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Pokud jste s penězi uživatelů manipuloval v rozporu s vlastními Terms of Use, které říkají, že peníze uživatelů plně náleží uživatelům a nesmí s nimi být nijak manipulováno, dopustil jste se krádeže.”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Kam jste ty peníze poslal?”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Kde jsou ty peníze? Použil jste je na sanování ztrát hedge fondu Alameda Research?”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Promiňte, ale to vypadá, že jste se dopustil zpronevěry a podvodu.”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Chtěl bych probrat několik vašich tweetů, které zpětně působí jako zavádějící.
Vaše kolegyně Caroline Ellison, CEO Alameda Research, tweetovala 6. listopadu, že nad rámec účetní rozvahy Alameda Research, která unikla na internet a odstartovala pochybnosti o solventnosti fondu, má firma ještě přes $10 miliard USD.
Vy sám jste 7. listopadu tweetoval, že “Máme [FTX] dost prostředků na pokrytí všech prostředků našich uživatelů. Prostředky uživatelů nikam neinvestujeme, ani do US vládní dluhopisů.”
8. listopadu jste tweetoval, že jednáte s Binance o strategickém převzetí FTX, protože FTX International je nesolventní.
10. listopadu jste tweetoval, že FTX US, což je samostatná firma pro americký trh, je plně solventní a uživatelé si mohou kdykoliv vybrat.
11. listopadu jste s FTX International, FTX US a Alameda Research (nepočítaje dalších si 130 firem) vstoupil do insolvence.
Ve všech tweetech jste tedy lhal? A vaše kolegyně lhala také? Těch $10 miliard USD, o kterých mluvila, nikde není.”

SBF: “Blah blah blah.”

Novinář: “Poslední dotaz – i potom, co jste zmrazili výběry, jste stále nechávali otevřené vklady. V té chvíli už jste věděli, že jste nesolventní, a že tedy každý, kdo na FTX vloží prostředky, o ně přijde. Bylo to podle vás v pořádku?

* * *

Čekal bych, že s člověkem, co se zjevně dopustil podvodného jednání s 9 miliardami dolarů, které mu nepatří, si novináři nebudou brát servítky. Není tomu tak. Nevím, jestli je to proto, že SBF byl druhým největším donorem Demokratů (nutno podotknout, že později v menší míře podpořil i Republikány). Nevím, jestli je to proto, že SBF si zřejmě celkem rozuměl s předsedou Komise pro cenné papíry. Určitě v tom hraje roli i to, že klasický novinář si rád kopne do kryptoměn (přestože s nimi vlastně pád FTX nesouvisel). Z článků Washington Post, Reuters, New York Times, Financial Times a Forbes, je však patrná snaha o jakousi rehabilitaci image SBF a rozmělnění vážnosti jeho zločinu poukázáním na jeho “kvality”.

Financial Times v článku z 12. listopadu částečně viní z pádu FTX ředitele konkurenční burzy Binance. CEO Binance, Changpeng Zhao, na Twitteru rozvířil obavy, když na začátku listopadu zpochybnil finanční zdraví FTX a potom ji odmítl vykoupit, ale kdyby nikdo nezpronevěřil prostředky uživatelů, FTX by se nedostala do problémů a nepadla by.
V ostatních článcích se novináři věnují SBF z mnoha úhlů a nezapomínají zmiňovat jeho altruismus, přispívání na charitu a na výzkum epidemické prevence a to, že rád hrál League of Legends. “Ano, jeho impérium v hodnotě 30 miliard dolarů padlo, ale tenhle whizz kid se věnoval charitě, vyznával efektivní altruismus, přispíval na výzkum. Teď si občas zahraje, aby se odreagoval a říká, že se mu spí relativně dobře.” SBF zřejmě přispíval na charity, na výzkum a na politiky i z peněz, jež nebyly jeho. Spíše než efektivní altruismus to byl takový kolektivní altruismus.
Forbes ve svém článku o Caroline Ellison neopomněl zmínit, že jí rodiče četli Harryho Pottera, když jí byly 3 roky, a že by se sama zařadila do Havraspáru. Potom, aby všechno naředili a otočili jiným směrem, naznačí, že je miláčkem alternativní pravice. Skoro má člověk dojem, že je to pomatené děvče, a miliardy dolarů zpronevěřila jen nešťastným omylem.

* * *

Jednou za čas se dění ve společnosti protne s tím, co člověk sleduje a co ho zajímá. Může tak porovnat články novinářů, co se ve většině případů tématem zabývají jako náhodní kolemjdoucí, se svojí hlubší znalostí, a popřemýšlet nad tím, jak kvalitní je práce plnící přední stránky a do určité míry přeci jen formující veřejné mínění. Kolaps FTX šlo sledovat na Twitteru takřka v přímém přenosu. FTX byla považována za jednu z nejspolehlivějších burz – vždyť její CEO pravidelně vypovídal před kongresem k tématům týkajícím se kryptoměn a regulace. Kdo by byl čekal, že to bude velký podvodník? O peníze přišlo mnoho lidí, někteří z nich i o životní úspory. Autoři článků, jenž SBF a jeho spolupracovníky jakkoliv rehabilitují a závažnost jeho prohřešků zlehčují, si zaslouží nejhlubší pohrdání. A člověk se vrací k věčné otázce: má vůbec smysl média číst?

* * *

Zdroje:

Washington Post:

https://www.washingtonpost.com/health/2022/11/16/sam-bankman-fried-ftx-pandemic-prevention/

Reuters:

https://www.reuters.com/breakingviews/sam-bankman-fried-did-financial-system-favour-2022-11-15/

New York Times:

Forbes:

https://www.forbes.com/sites/davidjeans/2022/11/18/queen-caroline-the-risk-loving-29-year-old-embroiled-in-the-ftx-collapse/?sh=6bc596ec791f

Financial times:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s