Co číst?

Knihy pro mne od dětsví byly zdrojem zábavy a smíchu, dobrodružství, ale i poučení, slz, a dlouhých hodin strávených urovnáváním myšlenek po knížce-uragánu – jedné z těch, co člověka zasáhnou a převrátí mu vše naruby. Dobrá knížka člověku může změnit život  a dá se vážit zlatem. Jak si ale z nepřeberného množství vybrat?

Měsíční newsletter

Rád bych vám formou měsíčního newsletteru doporučil 3 až 6 knížek, které jsem přečetl, a o kterých si myslím, že mají, co nabídnout. Jestliže se mi daná knížka zdála průměrná, nebudu ji zmiňovat. Ke každé knížce navíc připisuji krátké shrnutí a svoje dojmy, a jeden citát nebo pasáž, která mne zvlášť zaujala.

Rádi byste se přihlásili k odběru?
Napište mi sem prosím svoji e-mailovou adresu a na konci každého měsíce se podívejte do schránky.

Začalo to blogem

Vůbec jeden z prvních blogů, které jsem začal pravidelně číst, byl In over your head, provokativního, originální a tehdy i kontroverzního Juliena Smithe. Ze spousty jeho příspěvků tu vypíchnu dva: první, ve kterém se odhodlal přečíst 52 knih za rok (a co ho k tomu vedlo), a druhý, ve kterém svoji výzvu úspěšně zdolal (a podělil se o pár tipů). Můj první impuls byl ,,začít číst víc,” ale teprve před čtyřmi lety jsem se do toho pořádně obul. Ne vždy se mi podařilo dodržet počet knih, ale i tak mám za ty čtyři léta přečteno přes sto šedesát knih – víc než spousta lidí přečte za celý život (což je škoda).

Proč se do něčeho takového pustit? Důvodů je mnoho, pro mě je to vzdělání (nevěřím školám), výzkum, získání citu pro jazyk, rozšíření vlastních obzorů.

Jak se do toho pustit?

Nejpraktičtější je co nejkonkrétnější denní cíl – jedna knížka týdně zkrátka nefunguje stejně dobře jako padesát stránek denně. Jestliže se vám padesát zdá příliš, začněte se dvaceti a pomalu zvyšujte laťku. A pokud vás nějaká knížka přestane bavit, pusťte se do další a tu první na chvíli (nebo na dobro) odložte – cílem je číst více, nikoliv odškrtávat políčka přečtených knih v excelu. Čtení by mělo zůstat zábavou, ne nucenou prací.

 

Veselé čtení!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s