Teď čtu…

V současné chvíli mám rozečteno:

  • Martin Gilbert – Churchill:  Život
  • Benoit Mandelbrot – The (Mis)Behaviour of Markets: A Fractal View of Risk, Ruin and Reward
  • Gary Vaynerchuk – #AskGaryVee: One Entrepreneur’s Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness

Začalo to blogem

Vůbec jeden z prvních blogů, které jsem začal pravidelně číst, byl In over your head, provokativního, originální a tehdy i kontroverzního Juliena Smithe. Ze spousty jeho příspěvků tu vypíchnu dva: první, ve kterém se odhodlal přečíst 52 knih za rok (a co ho k tomu vedlo), a druhý, ve kterém svoji výzvu úspěšně zdolal (a podělil se o pár tipů). Můj první impuls byl ,,začít číst víc,” ale teprve před čtyřmi lety jsem se do toho pořádně obul. Ne vždy se mi podařilo dodržet počet knih, ale i tak mám za ty čtyři léta přečteno přes sto šedesát knih – víc než spousta lidí přečte za celý život (což je škoda).

Proč se do něčeho takového pustit? Důvodů je mnoho, pro mě je to vzdělání (nevěřím školám), výzkum, získání citu pro jazyk, rozšíření vlastních obzorů.

Jak se do toho pustit?

Nejpraktičtější je co nejkonkrétnější denní cíl – jedna knížka týdně zkrátka nefunguje stejně dobře jako padesát stránek denně. Jestliže se vám padesát zdá příliš, začněte se dvaceti a pomalu zvyšujte laťku. A pokud vás nějaká knížka přestane bavit, pusťte se do další a tu první na chvíli (nebo na dobro) odložte – cílem je číst více, nikoliv odškrtávat políčka přečtených knih v excelu. Čtení by mělo zůstat zábavou, ne nucenou prací.

Co si přečíst?

Salman Rushdie – Joseph Anton

Syrové vylíčení života pod policejní ochranou, k němuž jej donutila fatwa Ajatolláha Chomeiního vyhlášená kvůli jednomu krátkému úsek v Satanských Verších, a následné úsilí iránských likvidačních skupin o jeho život. Rushdie v knize popisuje podlost a krutost světa, který často překrucoval pravdu v honbě za senzací, démonizoval ho a útočil na jeho osobnost. Tato vpravdě temná strana světa je však pravidelně  xyz nesmírnou odvahou, láskou a přátelstvím jak Rushdieho blízkých, tak obyčejných lidí, pracovníků nakladatelství a novinářů, kteří i přes vysoké osobní riziko hájili svobod literatury. Proti tomu nejhoršímu z našeho světa se postavilo to nejlepší. Velice působivá kniha.

Nassim Nicholas Talebcokoliv

Nassim Taleb je jeden z nejoriginálnějších myslitelů dnešní doby a člověk s nesmírně zajímavým pohledem na svět. Jeho knihy mají osobnost – nejsou to prázdné fráze mezi tvrdými deskami hardbacku. Považuju je za základní stavební kameny bullshit filtru a za drobnohled, se kterým kriticky zkoumám, co je mi ve škole předkládáno.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s