Káva mne hodně baví. Poprvé jsem ji propadl před mnoha lety na Erasmu v Portugalsku a od té doby se do kávového světa nořím hlouběji a hlouběji. Necelý třetí rok se jí věnuji profesionálně jako barista v obchůdku s kávou Čerstvě-pražená-káva.cz v Truhlářské ulici 33 v Praze, na Novém Městě.

Za tu dobu jsem připravil tisíce a tisíce káv a povídal si s velikým počtem zákazníků. Uvědomil jsem si, že spolu okolo kávy řešíme ty stejné věci: jakou kávu vybrat, jak by měla být upražená. Jak nastavovat mlýnek na espresso a na alternativní metody přípravy kávy. Jaké recepty jsou dobré. Jak úroveň pražení ovlivňuje chuť kávy. Co pro nás znamenají různé způsoby zpracování kávových zrn. Jak ovlivňuje voda, čerstvost zrn, hrubost mletí, množství kávy, teplota a příprava extrakci. Jak podle popisu kávy poznat, jestli kupuji kvalitu nebo kávu nižší kategorie.

Tahle témata se stále vracejí. Rozhodl jsem se proto napsat příručku domácí přípravy kávy, která tyhle otázky zodpovídá, a kde je káva představená i v širším kontextu jako rostlina a surovina.
Příručka je dostupná v češtině pod názvem Domácí barista – O kávě a její přípravě doma, v práci i na cestách a v angličtině jako Home Barista – The Craft of Coffee At Home, At Work and On the Go. Můžete se na ni podívat na Gumroad a případně si ji tam i zakoupit. Na nákup dávám 30 dní záruku vrácení peněz, takže si ji v klidu můžete osahat, pročíst a pokud vám nepomůže, v klidu vrátit.

______________________________________________

Články a tipy o kávě